fbpx

12 Bütçe Planlama Tavsiyesi

Aileniz için bir aylık alışveriş bütçe planlaması, biraz göz korkutucu olabilir fakat; sağlıklı yemekler cüzdanınızı yakacak diye bir şey yok.
alışveriş planları için 12 bütçe planlama tavsiyesi

Aileniz için bir aylık alışveriş bütçe planlaması, biraz göz korkutucu olabilir fakat; sağlıklı yemekler cüzdanınızı yakacak diye bir şey yok. Evde yemek neredeyse her zaman dışarıda yemekten daha ucuza gelir. Hatta fast-food restorantlarından bile. Biraz akıllı alışveriş ve planlama ile ciddi derecede tasarruf edebilirsiniz. Üstelik tasarruf ederken keto, düşük-karb, Akdeniz, vejeteryan gibi istediğiniz yeme düzenine de uyabilir sağlıklı, diyabet dostu ve lezzetli yemekler pişirebilirsiniz. Sağlıklı yemekler için yemek tariflerimizi inceleyebilirsiniz.

12 Alışveriş Bütçesi Planlama Tavsiyesi

 1. Tavuk göğüsü ve kıyma gibi paylara bölünebilen etler alın. Bunları küçük parçalara ayırıp buzluğa atarak daha uzun süre muhafaza edebilirsiniz.

 2. Kemiksiz ve derisiz tavuk butu, tavuk göğüsünden daha ucuz olmasına rağmen güçlü bir protein kaynağı olma özelliğini kaybetmez. Bu yüzden tavuk butunu tercih edebilirsiniz.

 3. Haftalık bültenlere bakın ve indirimde olanları tercih edin. İndirimde aldığınız ürünleri buzlukta saklayarak bütçe planlamanızda güçlü bir adım atabilirsiniz.

 4. Yumurta, ucuz bir protein kaynağıdır ve sadece kahvaltıda tüketilmek zorunda değil. Sebze yemeklerinizde, salatalarınızda ve sağlıklı akşam yemeklerinizde dahi kullanabilirsiniz.

 5. Mahallenizde bulunan marketten alışveriş yapın. Çünkü marketlerde, süpermarketlere oranla daha çok indirim yapılma ihtimali bulunur. Aynı zamanda organik ve sağlıklı ürünleri daha ucuza da bulabilirsiniz.

 6. Marketlerin kendi markalı ürünlerini kullanabilirsiniz. Genellikle rakipleriyle benzer lezzete sahip olmakla birlikte daha uygun fiyatlara satılıyor.

 7. Çorbalar ve yahniler, sebze ve baklagiller gibi uygun fiyata yapabileceğiniz sağlıklı yemek tercihleridir.

 8. Fasulye, bezelye ve sebzeler ucuz ve çorba, salata ve dip sos gibi besinlerde kullanabileceğiniz lezzetli alternatiflerdir. Üstelik ana yemeklerinize ekleyebileceğiniz güçlü fiber kaynağıdır.

 9. Ana yemeklerinizi yaparken uygun fiyatlı sebzeler kullanın. Sebzeler yemeklerinize hacim kazandırır aynı zamanda tabağınızın yarısını sebze yapma hedefinizi de tutturmanıza yardımcı olur.

 10. Haftada en az 2 kez etsiz yemek yapın. Bu hem tasarruf etmenize, hem de sebze yemenize teşvik olacaktır.

 11. Konserve ton balığı, ucuz fiyatlı bir proteğin kaynağıdır ve Ton Balığı Salatası, Ton Balıklı Tam Tahıllı Noodle (bol sebzeli yapıldığında karbonhidrat alımını da kesmiş olursunuz) gibi sağlıklı tarifler için kullanılabilir.

 12. Bir malzeme ile iki yemek yapın. Örneğin fırında tavuk yapıp, bir akşam yemeğinde brokoli ve patates ezmesi ile birlikte servis edip; kalan tavuk ile ertesi akşam sebzeyle birleştirip sebzeli bir tavuk yemeği elde edebilirsiniz.

Aile ekonomisini kontrol altında tutmanın zor olduğu bugünlerde bu tarz küçük detaylara dikkat ederek bütçenizi rahatlatabilirsiniz.

Siz alışveriş yaparken nelere dikkat ediyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz ve eğer beğendiyseniz bu tarz tavsiyeler ve sağlıklı yemek tarifleri önerileri için bizi instagram ve facebook’tan takip edebilirsiniz.

DiyabetTarifi
Diyabet Hastalarının hayatlarını kolaylaştırmak, "ne yemek yapsak?" sorununu çözmek için hayata geçmiş sağlıklı yemek tarifleri sitesiyiz.