Açlık Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Kişilerde açlık kan şekeri herhangi bir sorun olmadığını gösterse de tokluk kan şekeri kişilerde insülin direnci olup olmadığını gösterebilmektedir.

Diyabet hastalarının sayısının her geçen gün artması ve bireylerin de bu konuda önlem almak istemelerinden dolayı zaman zaman açlık kan şekeri ölçümü yaptırdıkları bilinmektedir. Diyabet belirtilerinden herhangi birisi ile karşılaşan ya da tamamen önlem amaçlı olarak kan şekeri ölçümü yaptıracak olan kişilerin çıkan sonuç ne olursa olsun doğrudan diyabet oldukların düşünmemelidirler. Kişilerin burada açlık şeker kaç olmalı sorusundan çok, kan şekerinin yükselmesi ya da normal seviyelerden düşük olmasının ne gibi sonuçlar olduğunu bilmekte fayda vardır. Kan şeker seviyesinin neden olduğu diğer hastalıkları da şu şekilde sıralayabiliriz.  

  • Tiroit hastalığı
  • Pankreas kanseri
  • Böbrek hastalıkları
  • Böbrek yetmezliği
  • Obezite

Kan şekerinizin normal değerlerden yüksek ya da düşük olmasının nedeni diyabet olabileceği gibi, yukarıdaki rahatsızlıkların da belirtileri olabilecektir. Yüksek kan şekerine sebep olan şeyler hakkında bilgi almak için “Yüksek Kan Şekeri Nedenleri” başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Açlık Kan Şekeri Kaç Olmalı?
Açlık Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Açlık Kan Şekeri Kaç Olmalı

Kişiler kan şekeri ölçümlerini, aile hekimlikleri ya da hastanelere başvurarak kısa sürede ölçtürebilecektir. Ancak burada asıl önemli olan açlık kan şekeri ve tokluk kan şekerinin ayrı ayrı ölçülmesidir. Çünkü kişilerde açlık kan şekeri herhangi bir sorun olmadığını gösterse de tokluk kan şekeri kişilerde insülin direnci olup olmadığını gösterebilmektedir. Açlık kan şekeri kaç olmalı sorusuna geçtiğimizde ise, çıkacak olan sonuçların sağlıklı bir bireyde 90 birimin altında olmadı gerekmektedir. Ek olarak çıkacak olan sonucun 70 birİm ile 99 birim arasında olması da normal olarak karşılanmaktadır. Ancak bu değer aralığında olan kişilerin doktorun lüzum görmesi halinde tokluk kan şekerlerine de bakılabilecektir.

Kişilerin açlık ve tokluk kan şekerlerini herhangi bir diyabet tanısı konulmasa bile belirli bir Aralık ile ölçüm yaptırmaları gerekmektedir. Kişilerin kan şekerinin düşmesine yol açabilecek rahatsızlıkları da aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Böbrek üstü bezlerinin yeteri kadar çalışmaması.
  • Uzun süre boyunca aç kalmak
  • Karaciğere bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklar.
  • Yüksek dozda insülin yüklemesi yapılması.
  • Alkol tüketiminin fazla olması.

Yukarıdaki sorunları yaşayan kişilerin kan şekerlerinin yüksek olması olası bir durumdur. Bu sebepten dolayı yukarıdaki rahatsızlıklar ile karşılaşan kişilerin günlük olarak kan şekeri ölçümlerini yaptırmalarında fayda vardır. Sağlık birimlerinden bu konuda destek alabilirsiniz.

Eğer yazımızı beğendiyseniz, instagram ve facebook sayfalarımızı beğenmeyi unutmayın. 

Başka sağlıklı diyabet bilgileri yazılarımızda görüşmek üzere…