fbpx

Çocuklarda Diyabet Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Diyabet hastalığı her ne kadar yetişkin bireylerde görünen bir rahatsızlıkmış gibi düşünülse de, çocuk yaşta diyabet ile mücadele eden bireylerin sayısı son derece fazladır ve her geçen gün de bu sayı artmaktadır.

Diyabet hastalığı her ne kadar yetişkin bireylerde görünen bir rahatsızlıkmış gibi düşünülse de, çocuk yaşta diyabet ile mücadele eden bireylerin sayısı son derece fazladır ve her geçen gün de bu sayı artmaktadır. Genetik sorunlardan dolayı ortaya çıkan diyabet rahatsızlığında, çocuklarda dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Aileyi doğrudan etkileyen bir rahatsızlık olmasından dolayı, çocuklarda diyabet tanısı konulduktan sonra, tüm bireylerin herhangi bir rahatsızlığı olmasa bile bu hastalık hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Çünkü, çocukların yaşadıkları diyabet sorununu kendi başlarına yönetmeleri kesinlikle mümkün değildir. Bundan dolayı bazı önemli noktaları aile bireylerinin bilmesi, oluşabilecek sorunlara karşı neler yapılabileceğinin bilincinde olması ve profesyonel bir hekimden de sürekli olarak destek alınması gerekmektedir.

Çocuklarda Diyabet Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Çocuklarda Diyabet Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çocuklarda Diyabet

Çocuklarda diyabet rahatsızlığı için dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken, tedavi süreciyle ilgili püf noktalar şu şekildedir.

  • Diyabet tanısı konulan çocuğun yaşı kaç olursa olsun, ailenin bu süreçte kesinlikle etkin olarak rol alması gerekmektedir.
  • Pediatrik alanda diyabet tedavisi konusunda uzmanlaşmış bir hekimden sürekli olarak destek alınmalıdır.
  • Tıbbi sağlık kontrolleri, uzman hekimin belirteceği periyotlar ile yaptırılmalı ve kesinlikle ihmal edilmemelidir.
  • Tedavi sürecinde ailenin de rahatsızlık yaşayan kişinin de dürüst olması gerekmektedir. Doktorunuza süreç ile ilgili zorlandığınız noktaları kesinlikle belirtmeli ve bir çözüm yoluna gitmelisiniz.
  • Çocuğunuzun sürekli olarak insülin ve şeker ölçümü yapılması gerekmektedir. Bu ölçümler için sürekli olarak hastaneye gidilmesine gerek yoktur. Doktorunuz lüzum görürse ölçüm için gerekli cihaz için destek sağlayacaktır.
  • Çocuğunuza kendi kan  şekerini takip edebilmesi gereken bilgileri vermeniz gerekmektedir.
  • Çocuğunuza yüksek ve düşük şeker durumlarında ne gibi belirtilerin ortaya çıktığını anlatmalı, olası bir belirti ile karşılaştığında da yapması gerekenleri öğretmelisiniz.
  • Çocuklarda diyabet tedavisi sırasında beslenme alışkanlıkları oldukça önemlidir. Bundan dolayı, gün içerisinde ana öğünlerinde ve ara öğünlerinde tüketmesi gereken atıştırmalıkları okul çağında yanında bulundurması gerektiğini ona anlatmanız gerekmektedir.
  • Tedavi sürecini desteklemek adına, fiziksel aktiviteler sırasında neler yapması gerektiğini öğretmeli ve onu da teşvik etmelisiniz.
  • Çocuğunuza olası bir acil durumda iletişime geçilecek olan kişilerin telefon numaraları ve adreslerini üzerinde taşıması gerektiğini belirtmeli ve destek olmalısınız.