fbpx

Diyabet Hastaları İçin Yapay Tatlandırıcıların Özellikleri

Diyabet hastalığı, bilindiği gibi kan şekeri değerlerinin normal değerlerin üzerinde ya da normal değerlerin altına düşmesi durumudur.

Diyabet hastalığı, bilindiği gibi kan şekeri değerlerinin normal değerlerin üzerinde ya da normal değerlerin altına düşmesi durumudur. Uzmanlar tarafından geleceğin en çok görülecek hastalığı olarak nitelendirilen diyabet için ise, her geçen gün sayı artmaktadır. Diyabete yakalanan kişilerin kimisi doğuştan yani genetik bir şekilde bu rahatsızlığa yakalansa da, günümüzde birçok kişinin beslenme alışkanlıklarına dikkat etmemesi kaynaklı olarak sonradan bu hastalık ile mücadele ettiği görülmektedir.

Diyabet hastalığı ile mücadelenin giderek arttığı şu günlerde, bir de şeker yerine geçen gıdalar konusunda çok fazla araştırma yapıldığı görülmektedir. Hayatında şeker tüketimini bir türlü çıkaramayan kişilerin, şeker yerine geçecek besinleri kullanmak istemesi ile ortaya çıkan bu durum için, diyabetik tatlandırıcılar örnek gösterilebilecektir. Özellikle çay tüketimi fazla olan kişilerin tercih etmiş olduğu bu tatlandırıcılar, göründüğü kadar da masum değildir. Kullanmadan önce kesinlikle doktor tavsiyesi alınması gerekmektedir.

Diyabet Hastalığı İçin Kalorili Tatlandırıcılar

Diyabet hastalığı ile mücadele eden kişilerin kullanacağı diyabetik tatlandırıcılar kendi içerisinde ikiye ayrılmakta ve bunlardan ilki de kalorili tatlandırıcılardır. Kalorili tatlandırıcıların aslında doğrudan enerji değeri bulunmaktadır ve bundan dolayı da fazla tüketildiğinde kan şekerlerini yükseltici etki göstermektedir. Bunlardan biri olan fruktoz yani meyve şekeri, balda ve meyvelerde bulunmaktadır. keklerde ya da pastalarda kullanılan tatlandırıcılar da fruktozdur. Ek olarak burada sorbitol ismi verilen bir tatlandırıcı da kullanılmaktadır. Bu tatlandırıcı ısıya dayanıklıdır ve bundan dolayı da ısınma ya da pişirme ile kaybolmayacaktır.

Diyabet Hastaları İçin Yapay Tatlandırıcıların Özellikleri

Diyabet Hastalığı İçin Kalorisiz Tatlandırıcılar

İkinci tatlandırıcı türü de kalorisiz tatlandırıcılardır. Bunlar gün içerisinde kullanıldığında herhangi bir kalori vermemektedir. Sakarin, aspartam, sıklamat olarak nitelendirilebilmektedir. Sakarin ismi verilen tatlandırıcı, kullanılan çay şekerinden 300 kat daha şekerlidir. Ağızda metalik bir tat bırakmakta ve yemeklerde kullanıldığında da bu tat daha fazla olmaktadır. Bir aminoasit türü olan aspartam da burada tercih edilmektedir. Şekerden 180 kat daha tatlı olan üründe, günlük olarak 15 20 adet kullanımda bir zarar olmamaktadır. Ek olarak aspartamın diyet kola ve özellikle de sakızların tatlandırılmasında çokça tercih edildiği bilinmektedir.