fbpx

Diyabet Hastalarının Gebelik Sürecinde Dikkat Etmesi Gerekenler

Türkiye’de her 100 bireyden yirmisinin yaşamış olduğu diyabet hastalığı, gerek doğuştan genetik olarak gerekse beslenme alışkanlıkları ya da günlük aktivitelerin azalmasından dolayı ortaya çıkan kronik bir hastalıktır.

Türkiye’de her 100 bireyden yirmisinin yaşamış olduğu diyabet hastalığı, gerek doğuştan genetik olarak gerekse beslenme alışkanlıkları ya da günlük aktivitelerin azalmasından dolayı ortaya çıkan kronik bir hastalıktır. Hem kadınlar hem de erkeklerde görülen bu rahatsızlık, kişilerin kan şekeri seviyelerinin olması gereken aralıktan daha yüksek ya da daha düşük olması sonucunda bu teşhis konulmaktadır.

Ancak, diyabet hastalığı için özellikle kadınların daha dikkatli olması gerektiğini söyleyebiliriz. Nedeni ise, gebelik düşünülmesi durumunda daha dikkatli olunması ve daha zorlu bir sürecin ortaya çıkacak olmasıdır. Gebelikte diyabet sorunu elbette anne ve baba olunmasına engel değildir. Ancak, bu süreçte kesinlikle dikkatli olunması ve doktor gözetiminde bir gebelik süreci geçirilmesi gerekmektedir.

Diyabet Hastalarının Gebelik Sürecinde Dikkat Etmesi Gerekenler
Diyabet Hastalarının Gebelik Sürecinde Dikkat Etmesi Gerekenler

Diyabet Hastalarının Gebelikte Dikkat Etmesi Gerekenler

Gebelikte diyabet sorunu ile karşılaşan ya da diyabet hastası olan kişilerin hamilelik düşünmesi durumunda, doğrudan bir doktora başvurması, kan şekeri ölçümleri sonrasında da doktoru tarafından verilecek tavsiyelere dikkat etmesi gerekmektedir. Ek olarak da aşağıda belirteceğimiz durumlara dikkat edilmelidir.

  1. Gebelik süreci boyunca düzenli olarak kan şekeri ölçümlerinin yapılması gerekmektedir. Ölçüm için sürekli olarak hastaneye başvurmak yerine, evinizde bireysel olarak ölçüm yapabileceğiniz cihazlardan satın alabilirsiniz.
  2. Gebelik kesinleştiğinde diyabet hastaları için hap kullanılması yerine insülin tavsiye edilmektedir. Kişiden kişiye değişecek bu durumda, karar verici olarak gösterilen doktorun tavsiyelerine uyulmalıdır.
  3. Eğer gebelik sürecinde kişilerin insülin kullanmaları tavsiye ediliyorsa, kesinlikle öğün atlanmaması gerekmektedir.
  4. Mecbur kalınmadığı sürece doğumun sezaryen ile değil, normal bir şekilde yapılması gerekmektedir. Çünkü, diyabet hastalarının yaraları geç iyileşmektedir. Bu da gebelik tamamlandığında, iyileşme sürecinin daha uzun olmasına neden olmaktadır.
  5. Süreç boyunca kilo almamaya gayret edilmelidir. Bunun için doktorunuzun tavsiye edeceği beslenme programına uymalı ya da uzman bir diyetisyenden destek almalısınız.
  6. Doktor gözetiminde düzenli olarak egzersiz yapmalı ve gün içinde kısa yürüyüşler gerçekleştirmelisiniz.
  7. Uyku düzeninize özen göstermelisiniz.

Yukarıdaki durumlar, gebelikte diyabet sorununun bebeği olumsuz yönde etkilenmemesi için oldukça önemlidir. Kişilerin bu süreçte kulaktan duyma bilgilere değil kesinlikle doktor tavsiyelerine uyması gerektiğinin de unutulmaması gerekmektedir.