fbpx

Diyabet (Şeker Hastalığı) Çeşitleri Nelerdir?

Genetik ve çevresel faktörlerden dolayı ortaya çıkan ve kan şekeri değerinde meydana gelen yükselme ya da düşme durumlarına diyabet hastalığı ismi verilmektedir.

Genetik ve çevresel faktörlerden dolayı ortaya çıkan ve kan şekeri değerinde meydana gelen yükselme ya da düşme durumlarına diyabet hastalığı ismi verilmektedir. En çok görülen diyabet çeşitleri incelendiği zaman ise, Tip I ve Tip II diyabetten söz etmemiz doğru olacaktır. Tip I diyabet hastalığında genel olarak genetik faktörlerden söz edilebilmektedir. Genetik faktörlerden kaynaklanmasından dolayı da bu durum doğuştan itibaren aslında bireylerin başına gelen bir durumdur. Bununla birlikte, son dönemde diyabet teşhisi konan kişilerin ise genel olarak Tip II diyabet olarak belirtildiğini söyleyebiliriz. Bu da kişilerin genellikle beslenme alışkanlıklarının bozulması, stres, hareketsiz bir yaşam biçimi ile obeziteden kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz.

Diyabet Çeşitleri

Geleceğin hastalığı olarak nitelendirilen şeker hastalığı için insanların her geçen gün biraz daha bilinçlendirilmeye çalışıldığını görmekteyiz. Çok fazla kişinin karşısına çıkan hastalık ile ilgili de öncelikle diyabet çeşitleri ve nasıl anlaşılacağı konusunda bilgi vermemiz doğru olacaktır. Bu çeşitler şu şekildedir;

Diyabet Çeşitleri Nelerdir?
  • İnsüline Bağlı Diyabet (Tip I): Bu diyabet türü genellikle çocukluk döneminde ortaya çıkmakta ve pankreasta üretilen insülin miktarının yetersiz olması ya da hiç olmaması durumundan kaynaklanmaktadır. Bu kişilerin zorunlu olarak insülin alımını dışarıdan yapması gerekmektedir.
  • Tip II Diyabet: Vücutta bulunan hücrelerin kan şekerini düzenleyen insülin hormununa karşı bağışıklaşması yani hormona karşı duyarsızlaşması sonucunda ortaya çıkmaktadır ve günümüzdeki diyabet hastalarının büyük bir çoğunluğu bu grupta yer almaktadır. Beslenme alışkanlıklarının farklılaşması ile birlikte kişilerin aşırı kilo alması ve obezitede bulunması, hareketsiz bir yaşam sürmesi ile stres sonucu sayı her geçen gün biraz daha artmaktadır.
  • Latent Autoimmune Diabetes in Adults (LADA): Diyabet çeşitleri arasında yer alan LADA, Tip I diyabetin ileriki yaşlarda ortaya çıkması ve nedeninin de kişilerin bağışıklık sisteminde ortaya çıkan bir durum olduğunu belirtebiliriz.
  • Maturity Onset Diabetes (MODY): Çok erken yaşta orta çıkan bir Tip II diyabet çeşitidir.
  • Gestasyonel Diyabet: Gebelik sürecinde ortaya çıkan diyabet türüdür.

Diyabet çeşitleri yukarıdaki gibidir. Hangi grupta yer alınırsa alınsın, tedavi süreci aksatılmamalı ve bu süreç de egzersiz ile desteklenmelidir.