fbpx

Diyabetik Retinopati Nedir, Neden Olur?

Diyabet hastalarında görülen şikayetleden ve belirtilerden birisi de, kan şekerinin yükselmesine bağlı olarak ortaya çıkan görme kaybıdır.

Diyabet hastalarında görülen şikayetlerden ve belirtilerden birisi de, kan şekerinin yükselmesine bağlı olarak ortaya çıkan görme kaybıdır. Diyabet, vücudumuzda insulin salınımı ya da insulin etkisinin yetersizliği sonucunda kan şekerinde meydana gelen yüksekliklerden kaynaklanan bir hastalıktır.

Diyabete bağlı görme kaybı ise, kalıcı görme bozukluğu ya da körlüğün en sık görülen nedenlerinden birisidir ve buna da diyabetik retinopati ismi verilmektedir.

Diyabetik retinopati, kişilerde gözleri etkileyen, görme bozukluğu ile sonuçlanan diyabet komplikasyonlarından bir tanesidir. Gözün arkasında ışığa duyarlı bir alan olarak bilinen kan damarlarının retina kısmında zarar görmesi ile de ortaya çıkmatkadır. Diyabete bağlı olarak ortaya çıkan bu sorun, retinanın yüzeyinde yeni damarların oluşmasına neden olmaktadır. Oluşan bu yeni damarklar da kolay bir şekilde kanamaktadır. Eğer kişilere tanı konulmaz ise ya da tedavide gecikme meydana gelirse, bu durumda kişilerde körlük ortaya çıkabilmektedir.

Diyabetik Retinopati Nedir, Neden Olur?
Diyabetik Retinopati Nedir, Neden Olur?

Diyabetik Retinopati Belirtileri Nelerdir?

Diyabetik retinopati, doğrudan gözleri etkileyen bir durumdur. Kişilerin diyabet ile mücadele ederken, bir takım belirtiler ile karşılaştığında önlem almaları mümkündür.

  • Diyabete bağlı görme kaybını fark etmek her zaman ,için mümkün olmayacaktır. Ancak, zaman zaman ortaya çıkan görme bozukluklarında doktor gözetimine girilmesi burada tanı konulmasında faydalı olacaktır.
  • Kişilerin diyabetik retinopati teşhisi konulsun ya da konulmasın, düzenli olarak diyabetik göz taraması yaptırmaları gerekmektedir.

Yukarıdaki iki maddeye ek olarak, genel olarak belirtileri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Görme bozukluklarının giderek kötüleşen bir yol izlemesi
  • Aniden ortaya çıkan görme kayıpları
  • Kişilerin görüş alanında yüzen pozisyonda olan şekiller.
  • Düzensiz ya da bulanık görme durumu.
  • Gözlerde sürekli hale gelen ağrılar ve gözün beyaz bölümünde en az birkaç gün süren kızarıklık durumu

Kişiler eğer yukarıda belirttiğimiz semptomlardan yani belirtilerden herhangi birisi ile karşılaşırsa, doğrudan doktor kontrolüne girmeleri gerekmektedir. Ancak bu belirtilerin hepsinin doğrudan diyabetik retinopati belirtisi olmadığının unutulmaması gerekmektedir. Bundan dolayı yukarıdaki durumlar ya da gözünüz ile ilgili, diyabet sürecinde herhangi bir sorun ile karşılaşırsanız hiçbir şekilde vakit kaybetmemeli ve süreci takip eden doktorunuza başvurarak çözüme ulaşmak için çabalamalısınız.