fbpx

Diyabetlerde Beslenme Alışkanlıkları Nasıl Olmalıdır?

Diyabetlerde beslenme alışkanlıkları, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürülmesi açısından son derece önemlidir.

Diyabetlerde beslenme alışkanlıkları, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürülmesi açısından son derece önemlidir. Kan şekeri seviyesinin gün içerisinde yükselmesini engellemek ya da hipoglisemi gibi düşük kan şekerine sahip olan kişilerin de kan seviyelerini normal seviyelerde tutması açısından aynı durumdan söz edebiliriz. Uygulanacak olan diyabet tedavisindeki temel amaç, kan şekeri düzeyinin kontrol altında tutulmasıdır. Ancak uygulanacak olan ilaç tedavisi ile bu her zaman mümkün olmayacaktır. Bundan dolayı da gün içerisinde doktorlar tarafından belirli egzersizler yapılması ve beslenme alışkanlıklarında da belirli değişiklikler yapılması ön görülmektedir. Diyabetlerde beslenme alışkanlıkları kontrol altına alınırken elbette bir uzman tarafından yapılacak tavsiyeler büyük öneme sahiptir. Ancak, bu alışkanlıkların kesinlikle devamlı hale getirilmesi gerekmektedir.

Diyabetlerde Beslenme Alışkanlıkları Nasıl Olmalıdır?
Diyabetlerde Beslenme Alışkanlıkları

Diyabetlerde Beslenme Alışkanlıkları

Uzman gözetiminde düzenlenecek olan diyabetlerde beslenme alışkanlıkları için ön plandaki durumlar aşağıdaki gibidir.

  • Öncelikli olarak kan şekerinizin hızlı bir şekilde yükselmesini sağlayan şeker ya da içerisinde şeker bulunan yiyecekleri hayatınızdan çıkarmanız gerekmektedir. Bu besinler, kilo almanıza da neden olacaktır. Ek olarak, yine kilo almanıza neden olarak yağlı besinlerden de uzak durmalısınız.
  • Yemek öğünlerinizi iki ile sınırlandırmamalı ve gün içerisinde en az 3 ana öğün tüketmeniz gerekmektedir. Öğünler arasında ise küçük porsiyonlarda ara öğünler yapmalısınız.
  • Alkol tüketimini kontrol altında tutmalı ve mümkünse diyabet tedavisi sürecinde alkol tüketimi yapmamalısınız.
  • Diyetişyeniniz ile görüşmeden önce, günden güne neler tükettiğinizi not almalı ve diyetisyeninize bu konuda danışmalısınız. Diyetisyen tarafından yapılan yönlendirmelere ise harfiyen uymalısınız.

Diyabetlerde beslenme alışkanlıkları için uzmanlar tarafından da önerilen birçok besin bulunmaktadır. Diyetisyen tarafından tavsiye edildikten sonra kullanabileceğiniz bu besin gruplarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Karbonhidrat grubu olarak nitelendirilen tahıl, un ve undan yapılan besinler ile kuru baklagillerin, gün içerisinde dengeli bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir.
  • Protein grubunda ise, süt, yoğurt, et, yumurta ve peynir tüketimi.
  • Posa grubunda ise sebze, tahıl ve meyvelerin doktor tarafından tavsiye edilen ölçülerde kullanılması gerekmektedir.

Bu kurallar ışığında gün içerisinde sizler de kan şekeri seviyenizi koruma altına alabilirsiniz.