fbpx

Diyabetlerin Tüketmemesi Gereken 8 Besin

Kan şekerinin normal ölçülerinden daha yüksek ya da daha düşük olması şeklinde açıklanan diyabetin, gelecekte en çok karşılaşılacak rahatsızlık olduğundan söz edilmektedir.

Kan şekerinin normal ölçülerinden daha yüksek ya da daha düşük olması şeklinde açıklanan diyabetin, gelecekte en çok karşılaşılacak rahatsızlık olduğundan söz edilmektedir. Öyle ki, bu rahatsızlık genetik bir şekilde kişilerin hayatına girebileceği gibi, sonradan beslenme alışkanlıklarının bozulması gibi bir durum ile de ortaya çıkabilecektir. Eğer bireyler diyabet ile mücadele etmek istiyor ve daha sağlıklı bir yaşam sürmek istiyor ise, ilaç tedavisi altında olsalar bile beslenme alışkanlıklarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Diyabetlerde beslenme konusunda yapılan araştırmalarda, gün içerisinde ana ve ara öğünlerde tüketmekten kaçınmaları gereken birçok besin grubu olduğu görülmektedir.

Diyabetlerde Beslenme

Diyabetlerde beslenme konusunda kesinlikle uzak durulması gereken ve uzmanlar tarafından da desteklenen besinler ve besin gruplarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Marmelat, reçel, bal, pekmez, kremşanti ve dondurma gibi gıdalardan kesinlikle uzak durmaları gerekmektedir.
  • Yağ tüketimi konusunda ise, margarin ve tereyağı şeker hastaları için uygun yağlardan değildir. Yağ tüketim miktarı en az şeker tüketim miktarı kadar önemlidir.
  • Yüksek yağ oranına sahip olan süt ürünleri ve doymuş yağ oranı yüksek olan sığır eti, sosis, sucuk ve domuz etinden uzak durulması gerekmektedir.
  • Tuz, tuz miktarı fazla olan besinler ile içeriğinde bol miktarda yağ bulunan kuruyemişlerden uzak durulması gerekmektedir.
  • Hamurişi ve tatlılar.
  • Cıva oranı yüksek olan deniz ürünlerinden de uzak durulması gerekmektedir. Bunları kılıç balığı ve uskumru olarak nitelendirebiliriz.
  • Diyabetlerde beslenme alışkanlıkları söz konusu olduğunda alkol tüketiminden kesinlikle söz edilmesi gerekmektedir. Eğer kişiler bu süreçte bırakabiliyorsa alkolü bırakmalı, bırakamıyorsa da çok az miktara indirmeliler.
  • Kolesterol bakımından zengin olan sakatatlar ve yumurta sarısı tüketimine de dikkat edilmesi gerekmektedir.

Diyabetlerde beslenme konusunda dikkat edilecek besin grupları yukarıdaki gibidir. Buna ek olarak; ketçap, mayonez, hazır soslar, gevrekler, beyaz pirinç, konserve ürünleri, patates kızartması, iç yağ, kuyruk yağı, sıcak çikolata, salep, meyve içeren şerbetler de bu gruba dahil edilebilir. Diyabet rahatsızlığı damar tıkanıklı ve damat sertliği gelişimini hızlandırdığından dolayı kalp rahatsızlıklarını da beraberinde getirmektedir. Bundan dolayı dikkatli olunmalıdır.