fbpx

Diyabetli Birey Nasıl Egzersiz Yapmalı?

Diyabet hastalarının yaşamları boyunca devam edecek olan tedavilerinin desteklenmesi ve yaşam kalitelerinin de artması için izlemeleri gereken bir takım yollar bulunmaktadır.

Diyabet hastalarının yaşamları boyunca devam edecek olan tedavilerinin desteklenmesi ve yaşam kalitelerinin de artması için izlemeleri gereken bir takım yollar bulunmaktadır. bunlardan en önemlileri ise, doktor tavsiyesi ile yapılacak olan günlük beslenme diyetleri ve egzersizlerdir.

Her ikisi de diyabetlilerin hayatında alışkanlık haline geldiği zaman çok olumlu sonuçlar doğurmakta, kan şekerinin düşmesi her ne kadar kullanılacak olan ilaçlar ile düşürülüyor olsa da, bu egzersiz ve beslenme alışkanlıkları ile de kişilerin yaşam kalitelerinin yükseltilmesi amaçlanmaktadır. Diyabetlilerde egzersiz programı için her ne kadar önerilen aktiviteler bulunsa da, bunların uygulamaya geçilmeden önce tedavi sürecinizi takip eden uzman hekim ile görüşmeniz, onun tavsiyeleri ile de hareket etmeniz gerekmektedir.

Diyabetli Birey Nasıl Egzersiz Yapmalı?
Diyabetli Birey Nasıl Egzersiz Yapmalı?

Diyabetlilerde Egzersiz Programı

Az önce de belirttiğimiz gibi diyabetlilerde egzersiz için öneriler ya da uygulanan yöntemlerden ziyade, doktorunuz tarafından önerilenlere kulak asmanız gerekmektedir. Doktorunuza uygulanacak olan egzersizlere karar verildikten sonra egzersizlerin süresi ve şiddeti hakkında da sorular sormanızda fayda vardır. Bu bilgileri de öğrendikten sonra uygulamaya geçebilirsiniz.

Ancak genel olarak uzmanların önermiş olduğu bir durum burada kişilerin unutmaması gereken önemli bir bilgidir. Bu bilgi ise, egzersizlere başlamadan önce kan şekeri ölçümünün yapılmasıdır. Eğer kan şekeri ölçümü sonrasında sonuç 250 birimden fazla çıkarsa kişilerin egzersiz yapmaması gerekmektedir. Bunun nedeni ise, bu durumda insüline çok fazla ihtiyaç duyulacak olması, kasların şekeri yeteri kadar kullanamayacak olması ve aynı zamanda da idrarda bulunan keton maddesi varsa, bunun da süreci olumsuz yönde etkileyecek olmasıdır.

Kişilerin yaptıkları kan şekeri ölçümünden sonra kan şekerleri 100 birimin altında ise, bu durumda hipoglisemi durumu söz konusu olacaktır. Egzersiz öncesinde bu gibi bir durum ile karşılaşıldığında, kana çabuk karışma özelliği bulunan basit şekerler ya da şeker tabletleri kullanılabilir.

Eğer bireyler insülin kullanıyorsa da egzersiz yapılacak bölgeye insülin yapmaktan vazgeçmeleri gerekmektedir. Egzersizlerin hipoglisemi ya da hiperglisemiyi tetiklememesi ve sürecin olumsuz olarak sonuçlanmaması için spor faaliyetlerinin ve egzersizlerin öğün ve ara öğün sonrasında en az 1 saat geçtikten sonra yapılması uygun olacaktır.