fbpx

Diyabette Egzersiz Yapmanın Önemi

Diyabet hastalığı ile mücadele eden kişilere bilineceği gibi iki farklı tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

Diyabet hastalığı ile mücadele eden kişilere bilineceği gibi iki farklı tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Bunlardan ilki ilaç ile tedavi olurken bir diğeri de kişilerin beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi ile gerçekleştirilmektedir. Ancak, tedavi edilen kişilere ne tür bir tedavi uygulanıyor olsa da, tavsiye edilen temel durumlardan birisi de, gün içerisinde belirli periyotlar ile egzersiz yapılmasını sağlamak ve bunu da düzenli hale getirmektir. Diyabet tedavisi içerisinde en az tedavi yöntemi kadar büyük bir öneme sahip olan egzersizlerde, kişilerin en az medikal tedaviler kadar iyi sonuçlar alması da mümkündür.

Her ne kadar kullanılan ilaçlar ile diyabet tedavisi yapılıyor olsa da, tedavideki temel amacın durumu ilerlemekten öteye götürmektir. Yani kişilerin kan şekeri değerlerinin stabil hale getirilmesi isteğidir. Durum böyleyken diyabetin organlara vermiş olduğu zararın önlenmesi ne yazık ki bu tedaviler ile değil, egzersizler ile mümkündür.

Diyabet Tedavisinde Egzersiz

Diyabet tedavisi içerisinde egzersiz yapmaya karar veren kişilerin oldukça dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü, yapılacak olan fiziksel aktiviteler sırasında bireylerin kan şekerlerinin düşme riski bulunmaktadır. Bundan dolayı da diyabet hastalarının planlamak istedikleri egzersiz programı için mutlaka tedavi sürecini kontrol eden doktora başvurmaları ve kendisinden de görüş almaları gerekmektedir. Doktorunuz burada egzersiz öncesinde herhangi bir insülin alınıp alınmayacağını, hangi saatlerde de egzersiz yapılacağı, vücut tipinize ve tedavi sürecinize göre de belirlenecek olan egzersiz yönteminde sizlere destek sağlatyacaktır.

İnsülin bağımlısı olmayan yani Tip II diyabet hastalarında egzersiz sırasında kan şekerinin düşme riski çok yüksek değildir. Bundan dolayı, insüline bağımlı olan Tip I diyabet hastalarının çok daha dikkatli olması gerekmektedir. fakat, kan şekeri değerinizin düşme riski olsun ya da olmasın, her iki grupta da kişilerin aç karna herhangi bir egzersiz yapmaları kesinlikle önerilmemektedir. Egzersiz için en uygun saatin ise her iki diyabet türünde de en az yemek sonrasındaki 2 saatten sonra tavsiye edilmektedir. Egzersizler sırasında ise zaman zaman ara vermek ve kişilerin dinlenmesi de tavsiye edilmektedir. Yoğun bir program olacaksa bile azdan çoğa doğru bir planlama yapılması gerekmektedir.