fbpx

Diyabetten Korunmanın 7 Yolu

Yapılan çalışmalara göre, 2035 yılına gelindiği zaman dünya genelinde 600 milyonun üzerinde diyabet hastası olmuş olacaktır. Bu sayı Türkiye’de ise 7 milyondan fazla olacak şeklinde bir tahmin yapılmaktadır.

Bireylerde beslenme alışkanlıklarının değişmesi ve birçok farklı nedenden dolayı da yaşam tarzının daha hareketsiz hale gelmesinden dolayı, diyabet hastalığının görülme ihtimali artmaya başlamıştır.

Yapılan araştırmaların sonuçlarına baktığımızda da bu durumun vehameti bir kez daha görülmektedir. Yapılan çalışmalara göre, 2035 yılına gelindiği zaman dünya genelinde 600 milyonun üzerinde diyabet hastası olmuş olacaktır. Bu sayı Türkiye’de ise 7 milyondan fazla olacak şeklinde bir tahmin yapılmaktadır. Günden güne korkulan bir hastalık olmasına rağmen diyabetten korunma yolları elbette vardır. Gerek beslenme alışkanlıklarında yapılacak olan değişiklikler gerekse kişilerin gün içerisinde daha aktif hareket ederek bu hastalıktan korunmak mümkündür.

Diyabetten Korunmanın 7 Yolu
Diyabetten Korunmanın 7 Yolu

Diyabetten Korunma Yolları Nelerdir?

Diyabetten korunma yolları için uzmanlar tarafından tavsiye edilen 7 önemli noktayı şu şekilde sıralayabiliriz.

  1. Kişilerin öncelikli olarak kilo kontrolünü sağlamaları gerekmektedir. Bunun için de kişilerin boyuna en uygun vücut ağırlığına gelmeleri hedeflenmeli, bu hedefe ulaşıldığında ise mevcut kilonun kontrol altında tutulması gerekmektedir.
  2. Kişilerin gün içerisinde yeteri kadar beslenmesi gerekmektedir. Gün içerisinde en az 3 ana öğün ve en az da 2 ara öğün yapılması gerekmektedir. Öğünlerde de porsiyon olarak sebze ve meyve tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir.
  3. Günlük enerji miktarının yüzde 25’lik kısmının yağlardan karşılanması, enerjinin doymuş yağ asidinden elde edilen kısmı ise yüzde 10’u geçmemesi gerekmektedir.
  4. Basit karbonhidratlar tükenmek yerine, tahıl ürünlerinin tercih edilmesi gerekmektedir.
  5. Günlük olarak tüketilecek tuz miktarının da kontrol altında tutulması gerekmektedir. Tuz miktarının da en fazla 5 mg olması gerekmektedir.
  6. Kişilerin fiziksel olarak aktif olması gerekmektedir. Düzenli bir şekilde en az 30 dk yürüyüş yapılması gerekmektedir. Ayrıca, kilo kaybı elde edilebilmesi için de doktor gözetiminde egzersiz programı hazırlanmalıdır.
  7. Kişiler bu süreçte sigara kullanımını bırakalı, aşırı alkol tüketiminden de kaçınmaları gerekmektedir.

Burada belirtilen 7 yöntem, diyabetten korunma yolları içerisinde oldukça etkilidir. Ancak bu yöntemlerin doktor gözetiminde olacak ilaç tedavisine ek olarak uygulanmalı ve doğrudan uygulamaya geçmeden önce, doktorunuzdan tavsiye almalı ve onun belirteceği programa devam etmelisiniz.