fbpx

Gizli Şekerden Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

Gizli şeker tanısı konulan kişilerde, kan şekeri ölçümü ve hasta öyküsüne bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Gizli şeker tanısı konulan kişilerde, kan şekeri ölçümü ve hasta öyküsüne bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Genel olarak bakıldığı zaman gizli şeker tedavisi için kişilere oral yoldan alınan ilaçlar tavsiye ediliyor olsa da, hastaların kan şeker sonuçlarına bağlı olarak, insülin tedavisine başlanabilecek ya da beslenme alışkanlıkları kontrol altında tutulacak şekilde bir diyet programı da başlayabilmektedir.

Ayrıca, gizli şeker tedavisi boyunca kişilere nasıl bir tedavi yöntemi belirleniyor olursa olsun, tamamının beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi, kan şekerini yükseltici herhangi bir şey tüketmemeleri gerekmektedir. Doktorlar diyabetin her türünde tedavi süreci içim spor, egzersiz ve diyet yapılmasını tavsiye etmektedir.

Gizli Şekerden Korunmak İçin Neler Yapılmalı?
Gizli Şekerden Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

Gizli Şeker Varsa Ne Yapılabilir?

Ailesinde gizli şeker rahatsızlığı yaşayan birisi olan ya da gizli şeker tanısı konulan kişilerin hayatlarında bir takım değişiklikler yaparak, daha sağlıklı bireyler olabilirler. Ancak belirtileri yaşayan kişilerin de doğrudan uzman bir endokrin uzmanına başvurmak gerektiğini unutmamalıdır. Ek olarak, gizi şeker tanısı konulan kişilerin ay da şüphelenilen durumlarda dikkat edilecekler şu şekildedir.

  • Öncelikli olarak sağlıklı bir şekilde beslenilmesi gerekmektedir. Kişilerin kan şekerlerini yükseltecek besinleri tüketmemesi burada yapması gereken temel durumdur.
  • Gün içerisinde karbonhidrat tüketiminin azaltılması gerekmektedir.
  • Yağ tüketiminin kontrol edilmesi, sağlıklı yağ olarak nitelendirilen zeytin yağı tüketimine önem gösterilmelidir.
  • Beslenme alışkanlıkları düzenlenirken uzman bir diyetisyenden yardım alınmalıdır.
  • Sebze ve meyve tüketimine özen gösterilmelidir.
  • Gündelik hayatta stresli durumlardan uzak durulması gerekmektedir.
  • Alkol tüketimi varsa tamamen bırakılmalı ya da alkol tüketimi azaltılmalıdır.
  • Bitki çayı tüketimi yapılabilir. Burada yeşil çay oldukça fayda sağlayacaktır.
  • Kişilerin fazla kiloları varsa vücut kitle endekslerine göre en doğru kiloya düşmelidirler.

Yukarıda belirtilen durumlar aslında sağlıklı olan bireylerin de dikkat etmesi gereken temel durumlardandır. Ancak, diyabet ve gizli şeker tedavisi gören kişilerin burada belirttiğimiz konulara daha dikkat ermesi gerekmektedir. Çünkü, kişilere konulacak olan gizli şeker ya da diyabet tanısı kronik bir rahatsızlıktır. Kronik olmasından dolayı da ömür boyu tedavi edilmesi gerekmektedir. eğer daha sağlıklı bireyler olmak İstiyor ve diyabet ile de mücadele etmek istiyorsanız belirtilen durumlar ve doktor tavsiyelerine dikkat edilmesi gerekmektedir.