fbpx

İnsülin Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Pankreasta görev alan beta hücrelerin üretmiş olduğu insulin, kanda bulunan glikoz seviyelerinin düzenlenmesini sağlayan özel bir hormondur.

Pankreasta görev alan beta hücrelerin üretmiş olduğu insulin, kanda bulunan glikoz seviyelerinin düzenlenmesini sağlayan özel bir hormondur. Vücutta bulunan glikoz miktarına bağlı olarak salgılanan insulin ve miktarı, kandaki glukoz seviyesi yükseldikçe doğru orantılı bir şekilde artış gösterecektir.

Besinler mide tarafından sindirildikten hemen sonra, enzimler tarafından parçalanacak, sonrasında da şekere dönüştürülecektir. Ardından da kana şeker olarak karışacak besinler, insulin hormonunun üretilmesi ile desteklenecektir. Diyabet hastalarının kullanmış olduğu insülin takviyeleri ise, vucütta yeteri kadar ya da hiç insülin üretilmemesi durumlarında ortaya çıkmaktadır. İnsülin neden kullanılır konusuna yanıt verdikten sonra ise insülinin normal değerleri ve insülin yüksekliği gibi durumlarda nasıl bir durumun ortaya çıkacağından söz edebiliriz.

İnsülin Nedir, Ne İçin Kullanılır?
İnsülin Nedir, Ne İçin Kullanılır?

İnsülin Normal Değeri Kaçtır?

Kanda bulunan insülin seviyesi, laboratuvar ortamında yapılacak olan kan tahlili sonrasında kısa bir sürede tespit edilebilmektedir. Sağlıklı bir bireyde normal şartlarda insülinin normal değeri 100 birim olarak çıkacaktır. Normal değerin ise 120 birimden fazla çıkması, kişide bir sorun olduğu şeklinde yorumlanacaktır. Eğer insülin değeri kişilerde 126 birimden daha fazla çıkıyorsa, bu kişilerin diyabet hastası oldukları kabul edilmektedir.

İnsülin Yüksekliği Neden Olur?

İnsülin neden kullanılır sorusu kadar, diyabet hastalarının merak ettiği durumlardan bir tanesi de, insülin değerinin yüksek sonuçlanmasının ne gibi sorunları beraberinde getirdiğidir. İnsülin yüksekliği yani tıbbi terimlere göre de insülin direnci, kanda bulunan glikozu kontrol altına alabilmek adına, pankreası tarafından salgılanan insülinin çok daha yüksek miktarlarda salgılanması durumudur. Ülkemizde çok yaygın bir şekilde görülmekte olan insülin direnci sorununda bilinmesi gereken asıl durum ise, kanda yeterli miktarda insülin bulunuyor olsa bile, insülinin burada görevini tam anlamı ile yerine getiremiyor olmasıdır.

İnsan vücudunda yeteri kadar insülin üretilememesi durumunda yani kanda bulunan şeker miktarının kontrol edilemediği durumlarda başlanacak olan insülin tedavisi hayat kurtarıcı özelliktedir. İnsülin yetersizliğinin sonucu olarak ortaya çıkan Tip 1 diyabet hastalığının yanı sıra, insülin direnci bulunan Tip 2 diyabet hastalarına da doğrudan insülin ejekte edilebilmektedir. Bu sayede diyabet tedavi edilebilmekte ve diğer organlara zarar vermesi de önlenebilmektedir.