fbpx

İnsülin Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diyabet hastalığı ile mücadele eden kişilerin büyük bir kısmı, tedavi sürecinde insulin tedavisi yapmaktadır. Bilindiği gibi insülin, kişilerin pankreasında üretilen bir hormondur.

Diyabet hastalığı ile mücadele eden kişilerin büyük bir kısmı, tedavi sürecinde insulin tedavisi yapmaktadır. Bilindiği gibi insülin, kişilerin pankreasında üretilen bir hormondur. Vücuttaki kan şekeri oranının artması gibi bir durum ortaya çıktığında, yapılan testlerde yeteri kadar insülin salgılanmadığı teşhisi de konulmaktadır.

Vücutta insülin üretimi olmadığından dolayı yükselen kan şekeri de, insülin ile tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Ancak, insülin tedavisi olan kişiler, yapılacak olan enjeksiyon işlemini kişilerin kendilerinin yapması gerekmektedir. Her ne kadar kişilere insülin yapımı hakkında eğitim veriliyor olsa da, zaman zaman zorluklar yaşanmaktadır.

İnsülin Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
İnsülin Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnsülin Nasıl Yapılır?

İnsülin yapımı hakkında kişilerin bilmesi ve dikkat etmesi gerekenleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Vurulan iğne ne kadar kısa olursa, kişilerin kasa enjeksiyon yapma riskleri de o kadar az olacaktır.
  • Kişiler enjeksiyon yaparken şiddetli bir acı hissederse, iğne kasa yapılmıştır. Bu durum hissedilen acının yanı sıra, insülin etkisini istenmeyecek şekilde hızlandıracaktır.
  • Kişiler 4 mm çapında iğneleri kullanırken deri kıvrımına dikkat etmelerine gerek kalmayacaktır. Bu iğneler ile 90 derecelik açı ile tek elle kolaylıkla enjeksiyon yapılabilecektir.
  • Eğer 6 mm’lik iğneler kullanılacaksa da, deri kıvrımı tekniğinin uygulanması gerekmektedir.
  • Enjeksiyon kesinlikle kıyafet üzerinden yapılmamalıdır. Bu durum hijyenik değildir.
  • İnsülin yapıldığında iğne çıkarılmadan 10 saniye süre ile beklenmelidir. Bu sayede, insülin için verilen dozun vücuda geçisi daha kolay olacaktır.

İnsülin Hangi Bölgelere Yapılır?

İnsülin yapımı sırasında vücudunuzun hangi bölgelerine yapacağınızı ve etki sürelerini şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Kalça Bölümü: Etki süresi oldukça yavaştır.
  • Üst Bacak: Etki süresi yavaştır.
  • Üst Kol: Etki süresi yavaştır.
  • Karın Bölgesi: Oldukça hızlı etki etmektedir.

Enjeksiyon yapımı sırasında tercih edeceğiniz uygun alanlar yukarıdaki gibidir. Buna ek olarak, kişilerin enjeksiyon yaptıkları bölgeleri düzenli olarak değiştirmesi gerekmektedir. Örnek verecek olursak, enjeksiyonunuzu göbek deliğinizden yaptıktan sonra, bir sonraki enjeksiyonu saat yönünde dönecek şekilde ayarlayabilir ve farklı bir noktaya enjeksiyon yapabilirsiniz. Son olarak, enjeksiyonda kullanılan iğnenin her doz sonrasında değiştirilmesi, aynı iğnenin de birden fazla kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir. Bu durum bir takım yan etkilere yol açabilecektir.