fbpx

Kan Şekeri Düşüklüğü Belirtileri ve Tanısı

Şeker hastalığı, sadece kan şekerinin olması gereken aralıktan daha yüksek olması anlamına gelmemektedir. Öyle ki kişilerin kan şekerlerinin normal seviyelerin daha altında olması durumu da söz konusu olabilmektedir.

Şeker hastalığı sadece kan şekerinin olması gereken aralıktan daha yüksek olması anlamına gelmemektedir. Öyle ki kişilerin kan şekerlerinin normal seviyelerin daha altında olması durumu da söz konusu olabilmektedir.

Bu gibi durumlarda ise kişilerde hipoglisemi teşhisi konulduğunu belirtebiliriz. Kan şekeri düşüklüğü de diyabet hastalığı içerisinde büyük bir öneme sahiptir. Öyle ki kişilerde bu durum kontrol altına alınamadığı zamanlarda hem yaşam kalitesi ciddi ölçüde düşmekte hem de kişilerin diğer organlarına zarar vermektedir. Bu sebepten dolayı kan şekerinin düşük seviyelerde olmasına işaret eden aşağıdaki belirtiler ile karşılaştığınızda bir uzman hekime başvurmalı ve kan şekeri ölçümünüzü yaptırmalısınız.

Kan Şekeri Düşüklüğü Belirtileri ve Tanısı
Kan Şekeri Düşüklüğü Belirtileri ve Tanısı

Kan Şekeri Düşüklüğü Belirtileri

Kan şekeri düşüklüğü için kayıtlara geçmiş ve doktorların da dikkate aldıkları belirtiler şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Kişilerde bir anda ortaya çıkan soğuk terleme durumları. Bu durum yaşandığında kişilerin baş dönmesi sorunu yaşadıkları da belirtilmektedir.
  • Ellerde istemsiz bir şekilde ortaya çıkan ve dışarıdan da bakıldığı zaman belli olan el titremeleri.
  • Mental açıdan yorgunluk hissi ve dalgınlık problemi.
  • Mide bulantısı ve kusma isteği.
  • Açlık hissi. Bu his öğünlerden sonra da bir anda ortaya çıkabilmektedir.
  • Fenalık geç
  • Tem durumları.

Yukarıdaki belirtiler, kan şekerinin bir anda düşmüş ya da kişilerin mevcut kan şekerlerinin sürekli olarak düşük seyretmesi durumunda ortaya çıkan yan etkilerdendir. Bu belirtilerden en az 2 tanesi ile karşılaşmanız durumunda hiçbir şekilde vakit kaybetmemeli ve doğrudan doktora başvurmalısınız,

Kan Şekeri Düşüklüğü Nasıl Teşhis Edilir

Kan şekeri düşüklüğü için tanı konulmak istendiği zaman doğrudan açlık ve tokluk kan şekeri değerlerinize bakılacaktır. Yani, doktora başvurduğunuz zaman öncelikli olarak aç karnınıza bir kan örneği vermeniz sonrasında da besin tükettikten 2 saat sonra hastaneye gelerek kan örneği vermemiz gerekmektedir. Bu şekilde kısa süre içerisinde herhangi bir diyabet rahatsızlığınızın olup olmadığını öğrenmiş olacaksınız.

Tanı konulduktan sonra ise 3 farklı şekilde tedavi uygulaması yapılmaktadır. Burada sizlere doktorunuzun uygun görmesi halinde hiçbir ilaç verilmeden sadece beslenme alışkanlıklarınız ile tavsiye verileceği gibi doğrudan oral yoldan alınacak hap ya da enjeksiyon yolu ile kullanılan insülin verilecektir.