fbpx

Kuru Baklalı Kış Türlüsü

Bilindiği gibi pankreasın yeterli miktarda insülin üretememesi sonucu oluşan diyabet hastalığı; özel beslenme ile desteklenerek kişinin sağlıklı şekilde hayatını sürdürmesi sağlanır. Beslenme listesi içerisindeki aynı  yiyeceklerden sıkılanlar için kuru baklalı kış türlüsü tarifi nefis bir seçenek olacağı gibi alternatif yedek bir tarif de olacaktır. Böylece ailenizle birlikte tüketeceğiniz kuru baklalı kış türlüsünü hem lezzetine doyamayacaksınız hemde sizin için sağlıklı ana yemek olacaktır. Bununla birlikte şeker hastaları için diyabetik sütlaç tarifi arıyorsanız tıklayarak tarife ulaşabilirsiniz.  

Malzemeler

 1. 1 adet soğan
 2. Yarım kahve fincanı zeytinyağı
 3. 1 sap pırasa
 4. 1 adet kereviz ve sapı
 5. Bir adet orta boy patates
 6. 2 avuç dolusu kuru bakla
 7. 2 çay kaşığı kadar tuz
 8. Süslemek için dereotu
 9. Baklanın suyu

Yapılış

 1. Baklayı ıslatın
  Kuru baklayı akşamdan ıslatarak, sabaha kadar şişmesini sağlayın.
 2. Sebzeleri hazırlayın
  Sebzeleri teker teker yemeklik doğrayın ve kenarda beklemeye alın. Bunun için patatesi kare kare doğrarken pırasayı yeşil kısımları ile birlikte 1 cm boyunda doğrayın ve  kerevizi de aynı şekilde kalın olarak doğrayın.
 3. Yemek için
  Tencereye yağı koyun ve soğanı yemeklik ince ince ince doğrayarak yağa ilave edin. Soğanlar pembeleşinceye kadar kavurun.
 4. Baklanın tencereye girme zamanı
  Kavrulan soğanın üzerine baklaları ekleyerek iyice karıştırın.
 5. Sebzeler tencereye
  Baklanın üzerine sırası ile ilk patatesi ekleyin ardından kereviz ve pırasayı da ekleyerek tuzunu da ilave edin ve yarın bardak baklanın ıslatılma suyunu sebzelerin üzerine dökün.
 6. Pişirme süresi ve püf noktası 
  Arada karıştırarak yaklaşık olarak 20 dakika kadar sebzeleri pişirin. Püf noktası için mutlaka akşamdan ıslanan kuru baklanın suyunu atmayın. Suyu atarsanız hem baklanın suya verdiği vitaminleri atmış olursunuz hemde lezzetinde biraz farklılık olabilir.
 7. Süsleme 

Yemek pişdikden sonra dere otu ile süslenip servis edebilirsiniz.

Notlar

Afiyet olsun.:) Lifli ve faydalı tahıllı kış yemeği hazırladınız. Bu tahıl zengini sağlıklı tarifi denediyseniz resimlerini bizimle instagram ve facebookta paylaşmayı unutmayın:)

Ayrıca sağlığa son derece büyük faydaları olan kuru baķlalı kış türlüsü tarifini kendi sosyal medya hesaplarınızdan  paylaşarak başkalarının da faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

Diyabet Tarifi
Diyabet Hastalarının hayatlarını kolaylaştırmak, "ne yemek yapsak?" sorununu çözmek için hayata geçmiş sağlıklı yemek tarifleri sitesiyiz.