fbpx

Şeker İlaçlarının En Çok Görülen Yan Etkileri

Kan şekeri, olması gerekenden daha yüksek olan kişilere bilindiği gibi birkaç farklı tedavi uygulanmaktadır.

Kan şekeri olması gerekenden daha yüksek olan kişilere bilindiği gibi birkaç farklı tedavi uygulanmaktadır. Bunlardan en çok karşılaşılan ise günün belirli dönemlerinde kullanılan ve oral yoldan alınan haplardır.

Kronik bir hastalık olmasından dolayı doktor tarafından verilecek bu ilaçların hastalar tarafından ömür boyu kullanılması gerekmektedir. Eğer kişilere oral yoldan hap değil de doğrudan insülin tedavisi başlanmışsa burada da aynı durum geçerlidir. Yani kişilerin ömür boyu bu ilacı kullanmaları gerekecektir. Ancak kullanılacak şeker ilaçlarının bir takım yan etkileri bulunmaktadır. Bundan dolayı kullanıma başlamadan önce şeker ilacı yan etkileri için ilacınızın prospektüsü içerisinde yer alan yan etkiler bölümünü dikkatli bir şekilde okumanız gerekmektedir.

Şeker İlaçlarının En Çok Görülen Yan Etkileri
Şeker İlaçlarının En Çok Görülen Yan Etkileri

Şeker İlaçlarında Olası Yan Etkiler

En çok görülen şeker ilacı yan etkileri için şu sıralamaları yapabiliriz.

  • Öncelikle ilaç kullanımından önce ilacınızın etken maddelerine bakmalı ve bu maddelere alerjiniz olup olmaması durumuna göre kullanım sağlamalısınız, 
  • Uzun süreli ya da şiddeti fazla olacak şekilde ishal problemi yaşanması.
  • Vücutta saçı kaybının fazla olması.
  • Böbrek ya da karaciğerde meydana gelecek ağrı problemi.
  • Güçsüzlük, kas ağrılsrı, üşüme hissi, mide sğrısı, bayılma ve baş dönmesi gibi sorunlar.
  • İştah kaybı ve buna bağlı olarak ortaya çıkacak kilo kayıpları.

Buraya kadar belirtmiş olduğumuz yan etkiler, şeker ilacı kullanan kişilerin genelinde görülen yan etkilerden oluşmaktadır. Ancak ilaç kullanmaya başlayacak olan her bireyin bu yan etkiler ile karşılaşmadı gibi bir durum söz konusu değildir. Çünkü, internet üzerinden koşa süreli bir araştırma yapıldığında da görüleceği gibi yollardır şeker ilacı kullanan ama bu zamana kadar da herhangi bir yan etki ile karşılaşmamış onlarca kişi bulunmaktadır. Kişiden kişiye değişecek şekilde ortaya çıkan bu yan etkilerden bit ya da birkaçı ile karşılaştığınızda ise doğrudan doktorunuza başvurmalısınız.

Şeker ilacı yan etkileri dışında, doktorunuzun tavsiye ettiği tedavi yöntemi hap ya da insülin olmasını önemsemeyin. Burada kullanılan ilacın tedavinizin sadece bir parçası olduğunu, tedavinizin de en iyi şekilde devam etmedi için aynı zamanda spor ve egzersizlerimize de dikkat etmeniz gerektiğini asla unutmamalısınız.