fbpx

Tip 2 Diyabette Kan Şekerini Düşüren Besinler

Tip 2 diyabet hastalığı, birçok farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilmesi ile bilinen, son yıllarda da birçok kişide karşı karşıya kalınan rahatsızlıklardan birisidir.

Tip 2 diyabet hastalığı, birçok farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilmesi ile bilinen, son yıllarda da birçok kişide karşı karşıya kalınan rahatsızlıklardan birisidir. Kandaki şeker seviyesinin yüksek olmasından dolayı ortaya çıkan bu hastalık ile ilgili, tıbbi açıdan birçok tedavi yöntemi uygulanabilmektedir. Ancak, doktor gözetiminde kullanılacak olan ilaçların yanı sıra bir takım besinler tüketilerek ya da bir takım doktor gözetiminde egzersiz programına uyum sağlanarak, kişiler yaşam standartlarını daha iyi konuma getirebilecektir.

Tip 2 Diyabet Hastalığına İyi Gelen Besinler

Tip 2 diyabet hastalığı ile mücadele eden kişilerin, kan şekeri seviyelerini düşürmeye faydalı olan besinler şu şekilde sıralanabilecektir.

Tip 2 Diyabette Kan Şekerini Düşüren Besinler
Tip 2 Diyabette Kan Şekerini Düşüren Besinler
  1. Fesleğen Yaprağı: İçerisinde öjenol, metil öjenol, antioksidanlar ve uçucu yağlar bakımından zengin olan fesleğen, genellikle kan şekeri seviyesini düşürmek adına aç karnı iki ya da üç yaprak tüketilmektedir.
  2. Keten Tohumu: İçeriğinde bulunan yüksek lif sayesinde, sindirime büyük faydası olan keten tohumu, doğru oranda tüketildiğinde oldukça faydalıdır. Bir bardak ılık su içerisine atılacak keten tohumunu günde bir kez tüketebilirsiniz. Ancak, keten tohumunun günde 2 çorba kaşığından fazla tüketilmesi tavsiye edilmemektedir.
  3. Yaban Mersini Yapraklar:Yüksek olan kan şekerini düşürmekte oldukça etkili olan yaban mersini yapraklarını, günde 100 grama kadar kullanabilirsiniz. Yaban mersini yapraklarını ezerek doğrudan tüketebilirsiniz.
  4. Tarçın: Kan şekerinizi düşürmek için, günlük beslenmenize günde 1 grama denk gelecek kadar tarçın ekleyebilirsiniz.
  5. Yeşil Çay: kan şekeri salınımınıza yardımcı olacak olan yeşil çay,kahvaltı ya da yemeklerden önce bir bardak tüketilerek fayda sağlayacaktır.
  6. Moringa: Son dönemlerde oldukça adından söz ettiren moringa, kan şekerini düşürmek için de kullanılmaktadır. Birkaç moringa yaprağını ezerek suyunu çıkarabilir, her sabah da aç karna çeyrek su bardağına karıştırarak tüketim sağlayabilirsiniz.
  7. Ceviz Suyu: Oldukça faydalı bir besin olan cevizi, kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmak için de kullanabilirsiniz. Bunun için 2 adet cevizi, bir fincan ılık suya koyup bir gece boyunca bekletmelisiniz. Sabah uyandığınızda ise, cevizleri beklettiğiniz suyu içebilir, cevizleri de içebilirsiniz.