fbpx

Yapay Tatlandırıcıların Diyabeti Tetikleyen Etkisi

Diyabet hastalığının birkaç farklı evresi bulunmaktadır. Kişilerin çok fazla yan etki ile karşılaşmadıkları bu evrelerde, özellikle başlangıç evresinde, bir takım durumlar diyabetin gelişini hızlandırmaktadır.

Diyabet hastalığının birkaç farklı evresi bulunmaktadır. Kişilerin çok fazla yan etki ile karşılaşmadıkları bu evrelerde, özellikle başlangıç evresinde, bir takım durumlar diyabetin gelişini hızlandırmaktadır. Eğer kişilerin diyabetin ilk evresindelerse, bu evreye de şeker duyarsızlığı denilmektedir, bu evrede tüketecekleri şeker ve tatlandırıcı ürünlerine dikkat etmeleri gerekmektedir.

Öyle ki piyasada çok kolay bir şekilde elde edilecek ve içerisinde de sukraloz, aspartam ve sakarin ismi verilen tatlandırıcıların yer aldığını yapay tatlandırıcılar, diyabetin ilk evresini tetiklemekte ve diyabet hastalığına yol açmaktadır. Diyabetlerin tatlandırıcı kullanmaları ile ilgili yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen bulgular da bunu net bir şekilde ortaya koymaktadır.

Yapay Tatlandırıcıların Diyabeti Tetikleyen Etkisi
Yapay Tatlandırıcıların Diyabeti Tetikleyen Etkisi

Diyabette Yapay Tatlandırıcı Kullanımı

Diyabetlerin tatlandırıcı kullanmaları zaman zaman tavsiye ediliyor olsa da, birçok doktor tarafından bu durum sanıldığı kadar masum karşılanmamaktadır. Bu tatlandırıcıların birçok yan etkisi olduğundan dolayı, doktorların doğrudan şeker tüketiminden vazgeçilmesi gerektiğini tavsiye ettiklerini belirtebiliriz.

Kullanılan yapay tatlandırıcıların insan vücudunda yarattığı olumsuz etkileri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Kan şekerinizi doğrudan etkileyecektir. Bağırsak florasında yer alan yararlı bakteriler, kullanılan bu yapay tatlandırıcılardan olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu da şeker metabolizmasının bozulmasına neden olmaktadır. Ayrıca bilim adamları tarafından yapay tatlandırıcıların tek seferlik kullanımında bile kan şekerinin ciddi ölçüde artabileceğine dair uyarıları olduğunun da unutulmaması gerekmektedir.
  • Yapay tatlandırıcılar kişilerde iştah problemlerini ortaya çıkarabilmektedir. Kalorisi zengin olarak bilinen glikoza göre daha sağlıklı olduğu düşünülen bu yapay tatlandırıcılar, kişilerde ciddi bir iştah artışına da yol açmaktadır.iştah artışına bağlı olarak da kişilerde obezide, kalp ve damar hastalıklarının oluşumu da artış göstermektedir.

Bu ve bunun gibi birçok yan etkisi olan yapay tatlandırıcıların kesinlikle doktor gözetiminde kullanılması, doktorunuz önermiyorsa da kesinlikle tüketiminden kaçınmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Yapılan tüm araştırmaların sonucuna baktığımız zaman kalorisinin oldukça az olduğunu bilinen ve kişilerin kendi tabirleri ile şeker diyetlerinde kullandıkları bu ürünler, aslında tam tersine kişilerin kan şekerlerini yükseltici bir etkisi olabilmektedir. Tüm vücudun normal şekere olan duyarlılığını da azaltan bu ürünlerin tüketiminden kaçınılmalı, doktorunuzun tavsiye etmesi halinde de aspartam içerien mi yoksa farklı bir tatlandırıcı mı kullanmanız gerektiğini öğrenmelisiniz.